« Úvod | Zvyk je železná košile »

Noční klid? Co to je?

21:30 Celé město zaplavují automobily. Řev motorů, zběsilé troubení, křik. Zvuková kulisa připomíná příjezd Ku Klux Klanu v nějakém americkém filmu. Egypťané oslavují vítězství svého týmu ve fotbale.
22:05 Děti už delší dobu spí. Co se jim asi zdá? Najednou vrrrrrrrrrr, vrrrrrrrrr… Soused se rozhodl, že právě teď je ten správný moment, aby vyvrtal do zdi pár děr. Už zase? 00:00 Sedíme v kavárně hotelu Sheraton. V okolí není jediný stolek, kde by neseděla nějaká mamina s prtětem nebo s kočárkem. V hale se prohánějí předškoláci. Hotelový personál i hosté je lhostejně obcházejí. Stejně lhostejní jsou všichni k nelidskému řevu těch malých tarzanů. 01:30 Na parkovišti před supermarketem. Lidé se trousí z obchodu do obchodu. Před námi zastavuje auto, vyběhnou děti, chlapeček a holčička. Na zádech mají dosud aktovky. 02:10 Znovu troubení slonů v říji po celém městě. Načež auta zajíždějí na parkoviště a vystupují rozjaření lidé. Hlasitý hovor jak o polednách. Nezaměnitelný jekot místních žen, který mi nejvíce připomíná válečný pokřik Apačů. Svatebčané vyprovázejí ženicha a nevěstu do jejich nového domova. Čeká je svatební noc. Já si přeju, aby už bylo radši ráno. 03:05 Před domem pobíhají děti. Odhaduji je tak na 3 až 4 roky. Zpívají znělku televizního seriálu div si plíce neroztrhnou a kopou do balónu. Já sním o jiném sportu. Mít tak brokovnici a trochu si zastřílet z okna… 04:15 Co je zase tohle? Znovu motory. Rozhovor a pokyny. Šoupání objemnými předměty. Následuje rána a třesk rozbitého skla. Vykouknu z okna. Do baráku se stěhují noví sousedé. Ve dne asi neměli čas? 04:45 Volání muezzina a blízkost svítání mě osvobozuje od nespavosti. Zvuk tekoucí vody a startování prvních motorů. Věřící odjíždějí na ranní modlitbu do mešity a následně do práce. Konečně můžu vstát. Dobré ráno. Dodatek: Pokud to považujete za přehnanou nadsázku, není tomu tak. Všechny tyto události se mi – ač ne v průběhu jedné noci – staly nebo opakovaně, lépe řečeno pravidelně dějí. Časy přesně odpovídají uvedeným událostem. Jen dodám, že většina úřadů začína fungovat mezi 7 a 8, škola začíná v 8 a že bydlíme v menším městě, v Káhiře je to v noci ještě daleko, daleko, ehm, hlasitější. V jedné knize jsem četla narážku, "snad objevil to tajemství moderního člověka, jak nemuset spát…". Možná, že Egypťané toto tajemství opravdu objevili. Možná, že jednoho dne se se mnou o ně podělí…
29.07.2007 | Autor: Petra | stálý odkaz

Komentáře

3 komentářů:
  • 13.09. 16:14, Muž

    Opravdu dobrý blog, zajímavé čtení, profesionálně napsáno.. děkuji :-)

  • 04.04. 23:52, Týna

    Moc hezké články.. zrovna v tuhle chvíli kdy jsem zamilovaná do egypťana se mi moc hodí.. děkuji

  • 05.06. 07:30, chameleon

    22:05 - Dite uz delsi dobu spi ... az na to,ze u nas se casteji ozve bouchani kladivkem,ale i vrtacka uz byla slyset.Obcas si tak zapremyslim,ze co na tu stenu porad davaji a hlavne,proc to musi delat zrovna ted?!!!


přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se