« Úvod | Odlišnosti v bytové ar... »

Když na pyramidy sněží

Pár let v Egyptě mne přesvědčilo, že "je cosi shnilého ve státě Dánském", jinými slovy "něco nám neříkají". Mluvím o takzvaném "globálním oteplování". Nu, není divné, že zatímco všichni lkají nad ubýváním ledové pokrývky na severním pólu, že na jižním naopak několik metrů ledu přibylo, a o tom se takticky mlčí? Fakt, že před 20 lety bylo v Egyptě "věčné jaro", to jest v zimě minimum 15°C, na jaře a na podzim okolo 25°C a v létě maximum 31, 32°C, v roce 2004 jsme si sice "užili" vedra dosahující až 46°C, která by slušela lépe Kuvajtu nebo Etiopii, avšak v zimě se mnohokrát teploměr propadl nebezpečně blízko k nule; fakt, že dříve zapršelo jednou za tři nebo čtyři roky a nyní leje x-krát do roka; fakt, že před jednou dekádou pršelo v rozmezí listopad-únor, tak od doby před dvěma lety nejsou lejáky výjimkou ještě koncem dubna; fakt, že v minulosti sprchlo semtam při pobřeží a v současnosti se dočkáme i ve vnitrozemí, nejen deště, ale při nízké teplotě i krup, o nichž již Egypťané mohou říct – a taky říkají – sněží; tak všechna tato fakta ve mně vyvolávají pocit, že počasí se globálně neotepluje. Kdepak, počasí se globálně zbláznilo. Co na to Egypťané? V Alexandrii prší
Ti to berou, jako všechno, obdivuhodně stoicky. Stručně by se to dalo vyjádřit hláškou "nepřízeň počasí není v programu". Klasika – jarní písečná bouře Egypťané s výše uvedenými fakty, že počasí se oproti minulosti jaksi zkomplikovalo, dosud nepodnikli nic. Z toho někdy plynou situace, naštěstí nikoli katastrofické, jako v Evropě, ale mnohy humorné a v nejhorším nepříjemné. Nilometr Základním pravidlem je, prší, schovej se! Je tomu opravdu tak, a navíc to vcelku funguje. Egypťané moc pěšky nechodí, jen na krátké vzdálenosti a z nezbytných důvodů, procházet se jim většinou připadá divné a slovo túra asi ani neznají. Když se rozprší tak se někde skryjí a za chvilku jdou dál, a když se zrovna není kde schovat, tak se to prostě musí nějak "přetrpět". Nejvíce vystaveni dešti jsou méně šťastní řidiči (zase jsem zapomněl, že mi od minulého roku ty stěrače nefungují…). Deštník nebo pláštěnku zde nepotkáte a coby turisté ji, ani v zimním období, potřebovat nebudete. Důvodem tohoto stoického přístupu je fakt, že než ji vylovíte z baťůžku, zase vykoukne sluníčko. Déšť na Káhirském letišti Déšť na Káhirském letišti Jedním z těch nepříjemných efektů jsou záplavy. I když ve srovnání s Evropou by se jim spíše mohlo říkat "louže". Tyto zvláštní záplavy postihují Káhiru často i při několikaminutovém slejváku. Jak říkám, Egypťané pozoruhodně nepřipravení, dosud neobjevili výhodu mřížkových kanálů. A tam, kde jsou rozsáhlé plochy zalité betonem a dokonce i stromy a ostatní zeleň mají vyhrazeny pouze drobné plochy hlíny okolo kořenů, voda prostě zůstane stát. A člověk kouká, kolik toho může za chvilenku napršet! Zajímavost od sousedů, podobně to někdy vypadá v Káhiře, toto je Katar, Dhaka Druhým nepříjemným vlivem, tentokrát postihujícím nejen řidiče ale naprosto všechny, jsou výpadky elektrického proudu. V zemi, kde skoro nikdy neprší se na nějakou izolaci transformárů, a elektrických rozvoden, a dalších věcí, kterým taky nerozumím, nedbalo (podle mě to má cosi do sebe, bylo by to vyhazování peněz a jednodušší je to v případě deště jednou za čtyři roky znovu nahodit…), ovšem dnes to dělá paseku. Tudíž, pokud se obloha zatáhne a začnou se spouštět provazce deště, ujistěte se, že máte po ruce automatickou lampu na baterie, baterku a nebo alespoň svíčku. A jestli momentálně sledujete v televizi film, na který jste se dlouho těšili, přeji vám upřímnou soustrast. Avšak proč vlastně, vždyť máte ještě okno a taková scenérie pyramid, pokrytých jinovatkou, no není to krásný pohled?
19.09.2007 | Autor: Petra | stálý odkaz

Komentáře

1 komentářů:
  • 13.03. 16:52, Petr_W

    Strávil jsem v Egyptě jako dítě roky 1965 a 66. Na počasí si dobře pamatuji. Teploty nad 40C byly také běžné, rekord 47C!. Den jsme strávili na Geziře v bazénu. Co mě ale překvapuje, že píšete o dešti. Za ty dva roky jsme ho zažili 2 krát...Častější byl chamsin - prachová bouře. Pište dále - dejte více fotek, kdyžtak Vám pošlu nějaké i z oné doby pro srovnání.


přidat komentář
<< úvod

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se